'Волинь' - незалежна громадсько-політична газета, новини економіки, політики, освіти, культури, спорту, програма телепередач
ЕЛЕКТРОННЕ ВИДАННЯ №1231 ЧЕТВЕР, 12 ТРАВНЯ 2011р.
ПЕРША | АРХІВ | ВІДГУКИ | ПРО НАС | РЕКЛАМА | ПЕРЕДПЛАТА | КОНТАКТИ | RSS
 ЗМІСТ    |    ПЕРША
 ЕКОНОМІКА
 ОФІЦІОЗ
 ПОЛІТИЧНА КУХНЯ
 ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО
 ЛИСТ ДО РЕДАКЦІЇ
 НАШІ КОНСУЛЬТАЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ОСВІТА
 ПРОБЛЕМА
 РЕЗОНАНС
 РЕЛІГІЯ
 КУЛЬТУРА
 НАШЕ ЗДОРОВ'Я
 СТАДІОН
 ВСЯКА ВСЯЧИНА
 РЕКЛАМА | ОГОЛОШЕННЯ
ПОШУК ПО СТАТТЯХ


ПИТАННЯ ТИЖНЯ


Всього проголосувало: 1.0E-5. Ортопедические матрасы и подушкиПРОБЛЕМА

НАС РОБЛЯТЬ ГЕЕМОЇДАМИ
Шановна редакція газети «Волинь-нова».
     У продовольчих маркетах і супермаркетах на деяких продуктах є етикетка «Продукт без ГМО». Виходить, що всі інші продукти з ГМО? Розповідають і пишуть, що вони шкідливі для дорослих, а особливо для дітей. Хотілось би знати, хто «видумав» це ГМО і про вплив продуктів з ним на здоров'я.

     Сім'я пенсіонерів
     Яремчуків
     Ковельський район.

     
     Ми попросили дати відповідь на цей лист доктора медичних наук, професора, ректора Луцького біотехнічного інституту Міжнародного науково-технічного університету, члена Національної Спілки журналістів України Григорія Стеценка (на фото)
     

     -Григорію Семеновичу, що можна сказати загалом про нинішні проблеми харчування?
     - Є безліч мудрих висловлювань щодо важливості харчування: «Потрібно їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти», «Людина народжується здоровою, а хвороби приходять до неї через рот з продуктами харчування» і навіть - «Шлях жінки до серця чоловіка лежить через його шлунок»... На жаль, більшість людей не дотримується правил раціонального харчування: переїдають, все «перемішують», достатньо не пережовують їжу і забувають: щоб довше жити, потрібно довше їсти». Разом з тим, за даними ООН, більше 800 млн. людей страждають від недоїдання, 30 млн. - помирають з голоду.
     На міжнародній конференції у 2008 році спеціалісти ООН зовсім серйозно запропонували боротися з голодом, привчаючи людей їсти комах, хоча і в деяких багатих країнах живі істоти, які повзають, стрибають, є делікатесом. Наприклад, Білорусь і Молдова поставляють у Францію до 100 тонн виноградних равликів і жаб. У Лондоні скорпіона в шоколаді продають за п'ять доларів...
     - Кажуть, продукти з ГМО можуть виручити при дефіциті продовольства.
     - Що стосується кількості, то, звичайно, можуть, але є питання щодо якості цих продуктів.
     - Як же з'являються ГМО в харчових продуктах і як вони потрапляють до нашого столу?
     - Наука досягла великих успіхів у вивченні на глибинному клітинному рівні будови і функціонування живих істот. Виявлена і на початковому етапі вивчена одна із структурних одиниць живої клітини, яку назвали геном. У генах «записана» інформація про життя кожної живої істоти. Якщо уявити нитку із такої інформації, то вона «обмотає» відстань від Землі до Сонця 400 разів. Шляхом численних експериментів доведено: якщо взяти такий ген із клітини будь-якої живої істоти і ввести в клітину іншої, то виникне так званий ГМО - генномодифікований організм, який матінка-природа створити не може.
     Відкриття вчених у цій галузі оцінені трьома Нобелівськими преміями - у 1953, 1978 і 1980 роках. Так виникла нова наука - генетична інженерія, яка проголошена технологією ХХІ століття.
     До нашого столу вже можуть потрапити холодостійкі помідори і полуниці - це ГМ-продукт, отриманий поєднанням генів цих овочів з генами північних риб. У кукурудзі, яка не боїться шкідників, є гени отруйної змії. Маємо вже картоплю, листя якої не їдять колорадські жуки, бо там є гени токсичних для них бактерій. Щоб одержати більше м'яса, в комбікорм телят і поросят додають штучні добавки гормону росту,- ось вам і ГМ-м'ясо! Замінником м'яса є генетично модифікована соя.
     - Але ж чим більше продуктів харчування, тим краще для людей.
     - Дійсно, це головний аргумент прихильників генної інженерії і виробників такої продукції. Тим більше, що вже через 40 років запасів родючих земель на планеті буде не вистачати. Навіть у нашій країні значна частина соціально незахищених людей, як повідомляє Український інститут харчування, поступово відмовляється від молока, м'яса, овочів, фруктів і переходить на більш дешевші джерела калорій - хліб, борошняні й кондитерські вироби. Це в Україні, яка володіє третиною світових чорноземів, які німці вивозили до себе під час війни...
     - А що відомо про негативні наслідки вживання генномодифікованих продуктів?
     - Противники споживання ГМ-продуктів вважають, що вирощування такої продукції призведе до найстрашнішого в історії цивілізації забруднення довкілля бур'янами, що порушить екологічну рівновагу. Виникнення будь-яких нових форм існування живих істот, не «запланованих» природою, завжди пов'язане з несподіванками і ризиками. Людство в особі ГМО зіткнулося з небезпекою, яка ставить під загрозу нормальне існування всієї біосфери і самої людини. Поки що не існує надійних методів визначення наслідків розповсюдження ГМО та їх продуктів для природи і людини. Сьогодні встановлено, що наслідками вживання ГМ-продуктів можуть бути алергійні захворювання, порушення обміну речовин, поява стійкості мікрофлори людини до антибіотиків, що може зробити неможливим лікування багатьох інфекційних захворювань. Є побоювання, що якийсь вірус, що викликає рак у людей, може бути введений у звичайну бактерію, яка живе в організмі чи на шкірі людини, і тоді ця бактерія може спричинити рак.
     - А як ставляться вчені до своїх розробок у цій галузі?
     - На жаль, далеко не завжди добрі наміри вчених справджуються. Наприклад, вчені навчилися ділити атом, сподіваючись, що це принесе користь людині, але політики змусили створити атомну бомбу, встановили недосконалий атомний реактор на Чорнобильській АЕС тощо.
     Вчені генної інженерії теж сподіваються, що їхні надбання будуть використані на користь людства. Так, завдяки цим технологіям вже отримано ряд лікарських препаратів - інсулін, противірусний препарат інтерферон, гормон росту і багато іншого, необхідного в медицині. Досягнення генної інженерії дали в руки людині небачені раніше можливості цілеспрямовано і оперативно змінювати рослини, тварини і саму себе: це генетичне відновлення загиблих, замовлення на обдарованих дітей, ксенотрансплантація (пересадка органів від тварин). Наприклад, серце свині не боїться інфаркту, а в той час серед людей у нашій країні кожні 11 хвилин виникає інфаркт міокарда.
     Однак майже тисяча вчених із 84 країн світу направили відкриті листи в уряди своїх країн про непередбачувані дії і небезпеку ГМ-організмів. Так, британські дослідники виявили небезпеку для тварин ГМ-картоплі. Французькі вчені зафіксували високу смертність у тварин від вживання ГМ-кукурудзи. Але завдяки лобіюванню виробників ГМ-продуктів така інформація стала «закритою». Російські вчені дослідили шкідливість ГМ-продуктів на хом'ячках: половина виводка народилася мертвою, інша половина була стерильна.
     У нашій країні Олександр Шнипко, голова Держспоживстандарту, загострив цю проблему і заявив: «Я і мої колеги категорично проти, щоб наших громадян використовували як піддослідних кролів, до того ж - всліпу. Вже сьогодні, за неофіційними даними (офіційних просто немає), більше мільйона гектарів в Україні засіяні ГМ-соєю, кукурудзою, картоплею. Ніхто не може сказати, яким комбікормом із кукурудзи годують корів - а таке молоко п'ють діти, з нього готують масу молочних продуктів - сири, йогурти, кефіри і т. д. На жаль, багато хто навіть не хоче слухати про те, що така проста і вигідна можливість «нагодувати всіх голодних» і при цьому набити гаманці грошима може бути небезпечна».
     - А ми можемо перевірити куплені харчові продукти на вміст ГМО?
     - Як пише столичний журналіст Р. Барашев, який досліджував цю проблему в Києві, «якщо Ви готові заплатити від 200 до 600 гривень за генетичний аналіз купленого соєвого соусу, Вам пояснять, що закон передбачає це робити з дозволу виробника або за рішенням суду».
     - А хто «ліпить» позначку «Продукт без ГМО»?
     - У лютому 2010 року був прийнятий закон, який зобов'язує всіх виробників робити ці безглузді наклейки. До речі, немає жодної країни у світі, де на законодавчому рівні введена така вимога, а у нас за рік «гемеоїдами» зробили всіх українців. Як повідомляє директор Інституту екогігієни і токсикології ім. Л. Мед ведя М. Проданчук, спеціальні лабораторії є практично в усіх обласних санепідемстанціях і підрозділах Держспоживстандарту. Але за даними перевірки ні один виробник за свій продукт «без ГМО» не притягнутий до відповідальності, хоч проведено більше 11 тисяч досліджень, які дали негативний результат щодо вмісту ГМО. У Кримінальному кодексі України навіть не передбачено покарання з приводу ГМО.
     У статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» написано, що виробники зобов'язані маркувати продукти з вмістом ГМО, а право громадян знати, що вони вживають, зафіксовано в Конституції України. Але все це голі декларації.
     - А як це робиться в інших країнах?
     - У країнах ЄС, Росії діє норма про обов'язкове маркування продуктів, де вміст ГМО перевищує 0,9 %, у Казахстані - більше 5 %, країни Африки і Азії взагалі заборонили ввіз на свою територію ГМ-продукції, хоча для них розроблялися ГМ-технології для боротьби з голодом.
     - А що робити простим покупцям, зокрема, тим же пенсіонерам з онуками? Які продукти можна купувати для дітей?
     - Для немовлят бажано купувати їжу в аптеках, де контролюють дотримання умов і термінів зберігання продуктів. У магазинах потрібно уважно вивчати упаковку: прочитати, хто виробник, який склад продуктів, подивитися, чи не пошкоджений або зіпсований сам пакет, і вимагати у продавця сертифікат якості. Держава повинна надавати покупцям чітку, науково обґрунтовану інформацію про генетично модифіковані продукти, які виробляються в нашій країні або завозяться з-за кордону. Але головне, що в нас можна успішно вирощувати, споживати і продавати екологічно чисті продукти харчування - адже маємо найкращі землі!
     
версія для друку...                                                     обговорити статтю можна тут >>

«ЧОРНОБИЛЬЦІ» ПОТРЕБУЮТЬ НАЛЕЖНОГО ЗАХИСТУ
читати далі...

ВОЛИНЬ


УКРАЇНА І СВІТ


© 2003 WEB-UKRBIZNES & RIOLA ПЕРША | АРХІВ | ВІДГУКИ | ПРО НАС | РЕКЛАМА | ПЕРЕДПЛАТА | КОНТАКТИ | RSS