ЕЛЕКТРОННЕ ВИДАННЯ №1231 ЧЕТВЕР, 12 ТРАВНЯ 2011р.

 
РУШНИК ЄДНАННЯ ДОВЖИНОЮ В КІЛОМЕТР
Український рушник супроводжує нас усе життя - від народження до останньої земної дороги. Вишиті барвистою заполоччю або ж червоними і чорними нитками мамині рушники стають нашими оберегами
     
     Анастасія ФІЛАТЕНКО
     
     Вже так повелося - і в сільських хатах, і в багатьох міських квартирах на почесному місці, на образах та найдорожчих фотографіях у рамках - рушники. На них стають в урочисті дні весіль, наші матусі проводжають рушниками своїх синів і дочок в далеку дорогу. Рушник - і серце затоплює ніжність, світла радість, спомин про дороге і незабутнє.
     У Луцьку проводився ІІ Всеукраїнський фестиваль вишитих рушників «Вишиті обереги єднання». Цього року він був приурочений до Дня матері. До акції прилучилися і юні лучани та гості нашого міста, і люди літні. Вони тримали вишиті рушники, які милували очі, радували серце. А починався цьогорічний рушник єднання на Театральному майдані, його продовження було по вулиці Лесі Українки в напрямку замку Любарта.
     Перед початком фестивалю співали фольклорні колективи. Прийшли святі отці з Покровської церкви та Свято-Троїцького собору, семінаристи з іконами, обрамленими рушниками, вишитими корогвами і дуже гарними, кількаметровими рушниками, які створили народні умільці. Тож перші слова, слова вітання такому гарному народному празнику - від священнослужителів, зокрема, від Валентина Марчука, котрий передав вітання від митрополита Ніфонта, котрий освятив і передав для проведення аукціону вишиті рушники. Кошти, виручені за них, будуть вручені вишивальницям, обділеним долею. Щирі слова мовив і отець Миколай із Свято-Троїцького собору.
     Знаменно, що коли відзначалося свято - День матері - в церковному календарі був якраз День жінок - мироносиць. Це теж надавало святу особливого звучання. До речі, в ньому брали участь представники 19 областей України. Це з приємністю відзначив у своєму вітальному слові перший заступник міського голови Святослав Кравчук. Він, зокрема, побажав, щоб матері вишивали рушники лише червоними, радісними барвами, щоб в узори їм не доводилося вплітати чорні кольори. Перед присутніми виступили автор проекту, організатор і головний режисер - заслужений діяч мистецтв України Віталій Іваницький, представник Книги рекордів України Олександр Шестерук.
     Свої унікальні вироби, прикраси, вишивки привезли народні умільці з різних регіонів України. Їх можна було придбати на Театральному майдані на виставках-продажу. А ковельчанка Ніна Габрилевич не торгувала своїми чудовими, витонченими, дуже красивими рушниками. Вона привезла їх до Луцька лише задля того, щоб показати цю красу людям. До речі, вікна багатьох офісів, крамниць, навіть далеко від центру, були прикрашені вишитими рушниками.
     Тим часом лучани, гості нашого міста створили з вишитих рушників оберіг єднання. Рушники були різні за довжиною, вишивкою - простяглися вони в руках учасників фестивалю на кілометр і сімдесят метрів. На майдані біля замку Любарта з рушників склали слово «мама». На минулому фестивалі рушників Луцьк встановив рекорд - рушник єднання був кілометр і 610 метрів. Тож цьогорічний рушник - оберіг не занесений в Книгу рекордів України. Як зазначив організатор фестивалю Віталій Іваницький, цього року малоактивними були школи.
     Та попри все визначені переможці. Так, Наталія Новодніча з Кіровограда привезла і продемонструвала на фестивалі рушник, якому кілька століть. А 84-річна учасниця фестивалю Антоніна Синиця разом з чоловіком принесла п'ятнадцятиметровий рушник - він був найдовшим. Лучанка Валентина Скубко отримала рушник з Полтавщини, котрий передавався від одного до другого в родині понад 100 років. Наймолодшою учасницею фестивалю стала Ліда Герасимлюк, котрій виповнилося 2,5 року. Всім їм вручено дипломи і подарунки. На вишитий рушник стали, поєднавши свою долю, молодята Анна і Роман Будникові, Анна і Володимир Міляшкевичі.
     А от Ольга та Василь Кушніри прожили разом п'ятдесят літ! Тож досвідчена сімейна пара, яка багато пережила і побачила на своєму віку, мовила напутнє слово молодятам, побажала їм щасливої долі. Щоб було і в їхніх сім'ях так, як вигаптувано на весільному рушнику: «На щастя, на долю».
     Під час фестивалю було проведено чимало цікавих конкурсів, ігор, концертів, майстер-класів кращих вишивальниць. А ще для лучан, гостей міста організатори фестивалю підготували сюрприз - свої пісні дарував народний артист України Степан Гіга. Завершилося свято на Театральному майдані дискотекою.
     
© Волинь - інтернет версія
при передруку матеріалів посилання обов`язкове
www.volyn.com.ua