ЕЛЕКТРОННЕ ВИДАННЯ №1231 ЧЕТВЕР, 12 ТРАВНЯ 2011р.

  ПОЛІТИЧНА КУХНЯ
ПРОВОКАЦІЯ ТАКИ ВДАЛАСЬ
Як і передбачалось, закон про червоні прапори 9 Травня призвів до бійок та протистояння
     
     Василь УЛІЦЬКИЙ
     
     Сили, які працюють на розкол України, 9 травня у Львові використали стару, як світ, технологію: спочатку - провокація, а потім - «прінуждєніє» до чого треба. Старт усьому дав сумновідомий закон Верховної Ради про вивішування червоних прапорів на День Перемоги (його Президент обіцяв підписати, але на учорашній день цього ще так і не зробив). А проросійські сили Одеси та Криму оголосили про своє бажання пройтися у День Перемоги вулицями Львова з червоним прапором, який для значної частини українців, і львів'ян зокрема, є насамперед нагадуванням про криваве сталінське минуле. Після цього, здається, тільки лінивий не попереджав, що усі ці дії спрямовані на розбурхування, розкол, підігрівання пристрастей, і суспільству треба докласти зусиль, щоб не піддатись роздражнюванню наших «керманичів» та інших проросійських сил. На жаль, застороги не були враховані.
     «Свобода», УНА-УНСО не зуміли знайти розумнішої, адекватної відповіді, легко піддавшись на маніпулювання і таким чином підігравши провокаторам. Хоча спочатку робили ніби усе правильно. Напередодні львівські «свободівці» перестрахувались рішеннями обласної ради та суду про заборону використання червоних прапорів та проведення масових заходів, крім передбачених владою. Самі львівські ветерани виявили ініціативу святкувати тільки з державними прапорами. Однак уже безпосередньо в день святкування уникнути зіткнень, з гідністю вийти з непростої ситуації таки не вдалось. Після усього цього здається, що навіть просте ігнорування провокаторів було б виправданішим...
     Прибульці з півдня України (представники «Русского єдінства» і «Родіни») приїхали у Львів і таки розгорнули червоне полотнище на Пагорбі Слави. Зробити їм це вдалось під посиленою охороною міліції, яка проігнорувала рішення про заборону несанкціонованих заходів і допомогла провокаторам. Впорядковувати, як обіцяли гості раніше, могили, які і так перебувають у доброму стані, політичні туристи не стали. Натомість привезли із собою великий десант телеоператорів і журналістів, які з азартом полювали на збурених такими діями людей, коли дехто з них намагався зайти за огорожу чи розхитував автобуси з «ветеранами».
     І тепер проросійські сили на увесь світ кричать про злих бандерівців, які нібито не шанують ветеранів, цим самим заганяючи західняків, насамперед галичан, в ідеологічне гетто (комуністи навіть закликали відібрати у Львова Євро-2012). Особливо голосно і завзято це робить Росія. З приводу львівських подій там висловився уже майже кожен політик, починаючи від їхнього міністерства закордонних справ та Державної думи і закінчуючи Жириновським, який вже хоче заборонити грошові перекази з Росії в Західну Україну, зокрема, в місто Львів, і визнати персонами нон-грата представників цього регіону, які приїжджають на заробітки в Російську Федерацію.
     ... Що ж, вкотре доводиться говорити про парадоксальну ситуацію, коли градус протистояння в українському суспільстві при сильній монолітній владі виявляється вищим, ніж при ющенківському бардаку. І замість того, щоб говорити про пекучі проблеми дня нинішнього, спокійно аналізувати минуле, людей змушують ставати учасниками цієї безглуздої вистави.
     Але є у подіях цих днів і доб рий промінчик. Йдеться про телепередачу «ШустерLive» від 6 травня. По-перше, у ній люди старшого віку, «діти війни» чітко дали зрозуміти присутнім представникам Партії регіонів, що в законі про прапори вони насамперед вбачають ширму, прикриття від сьогоднішніх проблем. Це є свідченням того, що народ вдумливіше, критичніше сприймає як рішення політиків, так і їхні провокації. По-друге, порадували старшокласники львівської та одеської шкіл, теж запрошені на передачу, коли вони обговорювали події Другої світової війни. Школярі це робили толерантно, без злості, намагаючись аргументувати свою позицію. Здається, під час їхнього діалогу ніхто не відчув ніякого протистояння між Сходом і Заходом. «Було абсолютно зрозуміло, що ці люди належать до однієї нації», - сказав політолог Ігор Лосєв. І це не може не вселяти надію.
     
     КОМЕНТАРІ
     
     Євген ГОЛОВАХА, заступник директора Інституту соціології:
     - Те, що сталося у Львові, цілком закономірно. Радикалізація Західної України була природним наслідком перемоги Віктора Януковича. Тим більше, що частково це було спровоковано законом, який дозволяє використовувати червоний прапор. А червоний прапор для заходу України це як червона ганчірка для бика на кориді. Але гадаю, що якихось далекосяжних наслідків цей конфлікт не матиме. «Свобода» висловлює думку своїх виборців. У них своя ідеологія. З цим нічого не поробиш. Із цим просто треба рахуватися. І давати шанс реалізуватися більш поміркованим політичним силам. В Україні має бути дуже продумана політика з врахуванням її диференціальної неоднорідності.
     Вадим КАРАСЬОВ, політолог:
     - Радикалізація у Львові була штучно створена політтех нологами. Зараз Партія регіонів, яка вважалась проросійською, стає центристською, респектабельною, не схильною до крайнощів, яка об'єднає всю прогресивну Україну проти радикалів. І вони створюють радикальні фланги, в яких топлять демократів. Це проблема для Яценюка та Тимошенко, в яких не було відповіді,як святкувати День Перемоги, на відміну від радикалів. А Тягнибок навпаки - набрав вагу у західноукраїнському регіоні.
     Ігор ГУЛИК, політичний експерт:
     - Як на мене, те, що трапилося у Львові 9 травня, - закономірний наслідок послідовної політики локалізації спротиву нинішньому режиму на заході України. Чого чекати? Подальшого процесу маргіналізації Львова, перетворення його у своєрідну резервацію, за якої усі меседжі місцевих інтелектуалів, усі спроби впливу на процеси в країні легко буде окарикатурити, зігнорувати як меншовартісні, несуттєві, ба, навіть шкідливі. У принципі - сценарій розписаний давно, і зводиться він до зовні дуже ліберальної фрази Януковича про те, що «кожен може визнавати своїх героїв, ходити до своєї церкви». Сценарій за давнім рецептом «поділяй і владарюй». Насправді ж така ізоляція Львова та Галичини не вирішить проблем країни, оскільки рано чи пізно і радикали, і ліберали, і, зрештою, прихильники Партії регіонів на сході та півдні зійдуться на думці, що їх дурять, банально розводять для того, аби зручніше було брати від влади все, що заманеться.
     Олексій ГАРАНЬ, політолог:
     - На матчі у Львові Янукович, втрачаючи підтримку «рідних стін» і під тиском московських форвардів, віддав точний пас Тягнибоку, який і забив гол у власні ворота - ворота збірної України.... Московські тренери на післяматчевій прес-конференції висловили задоволення чудовою формою збірної російських пропагандистів.
     
     На фото: 9 травня у Львові з травматичного пістолета був поранений "свободівець" Олег Ковпак. У нього вистрілив син колишнього міліцейського начальника Любомира Сопільника Святослав.
© Волинь - інтернет версія
при передруку матеріалів посилання обов`язкове
www.volyn.com.ua